Bülent Ersoy

ersoy

(1952) Bülent Erkoç ismiyle erkek olarak dünyaya gelen, sonraları yaşamını kadın olarak sürdürmeyi tercih eden, sesi, yorumu ve varoluş biçimiyle benzersiz Türk sanat müziği şarkıcısı; Diva. Üç yaşında nota okuduğunu söyleyen Ersoy’un hayatı, 1974’te devrin önde gelen gazino patronu Fahrettin Aslan ve Müzeyyen Senar’la tanışmasıyla değişti. Lakin ağır toplardan ne Senar’la ne de Zeki Müren’le arası hoş oldu. Sahne rekabeti harlı, husumet aşikârdı. Ersoy daha sonra, Müren’in arkasından onun için “Allah şu Japon’un canını alsa” dediğini anlatacaktı. Maksim’de sahneye çıktığı dönemde esas oğlan olarak beyazperde de göründü. 1981’de ameliyat sonrası Londra’dan kadın olarak döndü, fakat pembe nüfus kağıdını sekiz yıl sonra Özal çiftinin desteğiyle alabildi. 1990’lar, ilk konser plağında Tûti-i mûcize-gûyem okuyan o sıska gencin, Ablan Kurban Olsun’a, Sefam Olsun’a geçtiği ultra dişi, hedonist yıllar oldu:

Hayatımı yaşıyorum yaşıyorum oh oh
Her gün bir aşk buluyorum buluyorum oh oh
Bu dünyanın anasını satıyorum oh oh
Kadeh kadeh rakıları içiyorum oh oh
Kuru sulu karıştırıp içiyorum oh oh
Üflemeyin sakın dostlar uçuyorum oh oh

Ersoy, göz makyajından saç modeline, konuşurken bol bol kullandığı Osmanlıca kelimelerden yarı-muhafazakâr yarı-liberal milliyetçilik  anlayışına uzanan özgünlüğünü rakı içişinde de sergiler; dubleyi tek seferde içer, ekseriyetle kadehi yerde parçalar. Bir TV programında “Türk filmlerinde en iyi soyunan erkek?” sorusuna Kadir İnanır yanıtını vermiş ve gerekçesini şöyle açıklamıştı: “O soyunurken karşısında oturup iki şişe rakı içebilirsin.”

PINAR ÖĞÜNÇ

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>