İbrahim Tatlıses

ibo

(1952) Asıl adı İbrahim Tatlı; 1970’lerin sonunda yakaladığı şöhreti hiç yitirmeden bugüne taşıyan müzik, sinema ve TV yıldızı. Pavarotti’yle karşılaştırılan hançeresinin ve halk türkülerine getirdiği dinamizmin hakkı her zaman teslim edilse de, özel yaşamındaki irili ufaklı bitmez tükenmez skandallar sonucunda etrafında ciddi bir tepki yumağı oluştu. Bu tepkileri geniş kitlesel destek sayesinde göğüsledi, hatta lehine çevirdi. Halk onda bir Yılmaz Güney figürünü ve Özal döneminin köşedönücü profilini aynı anda görüyordu. Hiç okula gitmeyen, şöhrete ulaştığı yıllarda henüz okuma yazma bilmediği söylenen Tatlıses, Urfalı Babi’nin “bizim oranın eşeği bile makamlı anırır” diye nitelediği Urfa’nın zengin müzik meclislerinde yetişti. Asbap geceleri, dağ yatıları ve geleneksel olarak içki yasağı uygulanan sıra geceleri onun Oxford’u oldu. İlk hitleri Mukim Tahir’in Ayağında Kundura’sı ve Urfalı Babi’nin Sabuha’sıyla Urfa yöresel müziğini Türkiye sathına yaydı. Şehrin gece eğlentilerinde söylenen Eski hamam eski tas gibi türküler Tatlıses repertuarının demirbaşlarıydı:

Yaz demedim kış demedim eğlendim / Rakı içtimşarap içtim sallandım, a canım sallandımTatlıses sahnesinin olmazsa olmazlarındanbir diğeri de Kerkük türküsü Yarin bahçesinden geçtim’dir:

Bir arak ver, bir şarap ver, bir meze ver
İçmeden oy oy oy oy oy oy
Sarhoşam oy oy oy oy oy oy
Mayhoşam oy oy oy oy oy oy

İbrahim Tatlıses Sarhoş, İçem Diyorum gibi alkollü şarkılarında, arabesk müziğin tematik dünyasını tekrarlamakla yetindi, ama diğer arabesk sanatçılarından farklı olarak, müziğe bir türkü yorumcusu olarak adım attığı için TRT ile barışık yaşadı, özel televizyonların yanı sıra TRT’de de sergilenen İbo Şov programıyla reyting rekorları kırdı. Kürt müziği ezgilerini kaynak
göstermeden Türkçeye adapte etmekle sık sık suçlansa da, dil yasağının kalkmasından sonraki ilk Kürtçe hit Şemmame onun başarı hanesine yazıldı.

DERYA BENGİ

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>