Adnan Şenses

ŞENSES , ADNAN(1935) 90’lı yıllarda ağdalı bir üslupla seslendirdiği şarkılarla ikinci çıkışını yapan Türk sanat müziği yorumcusu ve sinema oyuncusu. Mudanya’da doğdu, çocukluğu delikanlılık adabını öğrendiği Karagümrük’te geçti. Tecrübeli halk müziği yıldızı, sinema aktrisi ve yapımcısı Suzan Yakar’la olan beraberliği, ona gazinolar ve Yeşilçam’ın kapılarını açtı. Radyo emisyonlarında klasik repertuara sadık kalırken, Avare Şoför gibi plaklarında serbest popüler çalışmalara yöneldi. 70’lerin gözdelerinden  Elveda Meyhaneci ve Agora Meyhanesi, Şenses tarafından da plak yapıldı. Neşe Karaböcek’ten Tanju Okan’a kadar pek çok sanatçının seslendirdiği Deli Gibi Sevdim Şenses’in yorumuyla çok sevildi:

Neden saçların beyazlamış arkadaş
Sana da benim gibi çektiren mi var?
Görüyorum ki her gün meyhanedesin
Yaşamaya küstürüp içtiren mi var?

90’larda Muazzez Abacı ortaklığıyla sahnelere döndüğünde artık saçları beyazlamış eski bir efsaneydi. DoldurMeyhaneci’nin simgelediği bu dönemin şarkılarına, klasik sanat müziği yörüngesinden uzakta, arabesk ve fantezi sularında, feryat figan bir üslup hâkimdi: Doldur be meyhaneci, yanıyor içim içim! Şarkının klibinde, bir kış günü, çaresiz dertler içindeki Şenses (kızı öldürülmüştür) sahilde salaş bir meyhaneye sığınır ve kendini rakıya vurur. Masalarda kadeh tokuşturan garibanlar, babacan bir meyhaneci, bir odun sobası ve bir sokak köpeği bu dekoru tamamlar.

Dostlar acı söyler, düşmanlar sevinedursun
Bir büyük devirdim ben, şifalar olsun.

Belinden sarkıttığı ceketiyle göbek atarak yorumladığı oynak Roman havaları ise içki kültürünün eğlenceli yüzüne tanıklık eder ve Adnan Şenses’in yeniden yakaladığı şöhretinde büyük pay sahibidir.

DERYA BENGİ

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>