Kibariye

KİBARİYE

(1960) Asıl adı Bahriye Tokmak; arabesk ve Roman sözcüklerinin ilk anda çağrıştırdığı şarkıcı. 12 Eylül darbesinin yarattığı kara bulutlu havayı, TRT’nin arabesk yasağını bir geceliğine deldiği 1981 yılbaşı gecesinde Kimbilir şarkısını seslendirerek dağıttı. Ertesi gün sesine meftun olan herkes soluğu plakçılarda aldı, ama Kimbilir henüz piyasada yoktu. Arabesk denince akla gelen yüzü gülmez, acılı ve karanlık adamların ve kadınların arasından, kendi hayat koşullarının onca zorluğuna rağmen, şen kahkahalarıyla sıyrıldı. Bu ufak tefek, kara kuru, Ece Ayhan’ın deyimiyle karaşın kızdan beklenmeyecek kadar güçlü bir sesin sahibiydi. İlk başta kimselerin doğru söylemeyi beceremediği ismi babaannesinden yadigârdı. Kendisine takılan Kiboş ismini de benimsedi. Kibariye, Manisa Akhisar’ın Kapaklı köyünde yoksulluk içinde doğdu, geçim derdi hayat yolunu çizdi. Daha 10-11 yaşlarındayken Akhisar’da bir gazinoda şarkı söylemeye başladı. 14 yaşına geldiğinde İzmir’de Çağlayan Saz Müzikholü’nde sahne aldı; patronu Kibariye’nin hayatında dönüm noktası olan Kimbilir’in bestecisi Cengiz Özşeker’di. Ünlenip İzmir Fuarı’nda sahneye çıktığında masalarda kadeh tokuşturanlar arasında Ferdi Tayfur, Gönül Akkor, İbrahim Tatlıses, Seyyal Taner ve Erol Evgin gibi ünlülere rastlanırdı. Bu sıralarda eski Beyaz Kelebekler üyesi Turgut Akyüz, Kibariye’nin peşine düştü, ailesinin muhalefetine rağmen onu ikna etti ve İstanbul’da Stardust gazinosunda sahneye çıkardı. İlk gecesine gelenler arasında Zeki Müren, Müjde Ar, Şener Şen, Adnan Şenses de vardı.

Kibariye’nin hayatı başlı başına bir Yeşilçam senaryosuna dönmüştü, her yandan plak ve film teklifleri geliyordu. Kibariye bu karmaşanın içinde en çok Roman kimliğine tutundu, o zamana kadar alışılagelmiş olanın tersine bunu saklamadı, yüksek sesle söyledi. Hal böyle olunca Romanların müzik ve eğlence kültürüne yaptığı katkının hakkını verenler de arttı. Unutamadım, Kadehi Şişeyi Kırarım gibi şarkılar rakı masalarında Kibariye’nin sesinden dinlendi. Yalnız kederli şarkılar değil, Biraz Sana Biraz Bana, Çivi Çiviyi Söker gibi kıvrak Roman havaları da seslendirdi:
Anla artık gerçeği, sevenler çile çeker
Dök kadehe derdini çivi çiviyi söker 

Ali Tekintüre, Burhan Bayar, Özer Şenay gibi arabesk güftekâr ve bestekârların yanı sıra, Sezen Aksu ve Tarkan gibi popçularla da derin teşrik-i mesai içine girdi. Samimiyeti ve rahat tavırları özel televizyon kanalları için yaptığı Eğlen Coş, İşte Kiboş gibi birçok programda öne çıktı.

ÇİĞDEM ÖZTÜRK

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>